series
03 دی 1401 - 14:13

آماده‌باش کامل راهداران آذربایجان شرقی برای زمستان پیش رو

تبریز- همه ساله با نزدیک شدن به فصل زمستان و به‌ویژه با بارش برف اولین نکته‌ای که به ذهن هرفرد می‌رسد، وضعیت راه‌های مواصلاتی است که برای این منظور راهداران در آماده باش کامل هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- اسرا درویشی؛ از زمان‌های بسیار دور، نیاز بشر برای برقراری ارتباط عامل ایجاد راه‌ها است و راه‌ها به دلیل اهمیت زیاد اجتماعی که دارند، به‌عنوان زیرساخت اصلی هر جامعه‌ای مطرح می‌شوند. بشر با نگاه به توسعه روزافزون در همه زمینه‌های زندگی خود، به نظر می‌رسد که صحت سلامت محیط پیرامون خود و عناصر موجود در آن را به فراموشی سپرده است و همچنان با سرعت بسیار زیادی آن را نادانسته به نابودی می‌کشاند.

آذربایجان شرقی با دارا بودن ۱۴ هزار کیلومتر راه‌های اصلی، فرعی و روستایی از استان‌های مهم کشورمان است که کنترل جاده‌های آن به‌ویژه در فصل زمستان مهم بوده و حائز اهمیت است؛ بنابراین اداره‌کل راهداری و پلیس راه استان این وظیفه‌ی خطیر را بر عهده دارند و با فرارسیدن فصل زمستان، جانانه در جاده‌های استان و در شرایط سخت خدمت رسانی می‌کنند.

آماده‌باش کامل راهداران آذربایجان شرقی برای زمستان پیش رو

آمادگی کامل اداره‌کل راهداری آذربایجان شرقی در زمستان جاری

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی به خبرنگار مهر می‌گوید: ۱۴ هزار کیلومتر راه در آذربایجان شرقی داریم که نگهداری راه‌ها بر عهده‌ی راهداری و پلیس راه است.

اروجعلی علیزاده ادامه می‌دهد: از ابتدای اول آذر ماه سال جاری راهدارخانه‌های بین راهی در استان مستقر شد و تدارکات لازم برای ۱۴ هزار کیلومتر راه که ۴۰۰۰ کیلومتر شبکه راه اصلی و فرعی و ۱۰ هزار کیلومتر راه روستایی است که ۶۵۰۰ کیلومتر آن آسفالت شده، اندیشیده شد.

او می‌افزاید: امکانات شامل ۶۵۰ دستگاه سنگین، نیمه سنگین و برف‌روب در ۷۲ راهدارخانه بین راهی استان با ۱۲۵۰ پرسنل که نگهداری راه‌ها بر عهده‌ی آنها است، توزیع شد تا بستر سازی لازم در جهت تسهیل ترددها اندیشیده شود که راهداری در حالت آماده‌باش است و ۶۰ هزار تن شن و نمک در هنگام بارش برف در جاده‌ها در نظر گرفته شده است.

او خاطرنشان می‌کند: اگر کولاک و برف ادامه‌دار باشد، شهرستان‌های جنوبی، شرقی و نیمه شرقی استان در اولویت هستند چراکه محورهای شریانی استان را تشکیل می‌دهند و بیش از ۸۵ درصد تردد در آنها است، اولویت بعدی نیز راه‌های روستایی است و روستاییان عزیز باید همکاری کرده و سعه‌ی صدر نشان دهند تا در جهت تسهیل تردد مشکلی نباشد.

۷۰۰ کیلومتر آسفالت‌ریزی در سال جاری

علیزاده در رابطه با وضعیت آسفالت ریزی جاده‌های استان نیز یادآور می‌شود: آسفالت‌ریزی جاده‌ها را از سال ۱۴۰۱ به طور ویژه در برنامه داریم و نگهداری آنها نیز جزو وظایف اداره‌کل راهداری است؛ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ طرح زمستانی ۱۴۰۰ به اتمام رسید و برنامه‌ریزی و ایمن‌سازی محورها و آسفالت‌ریزی محورها را آغاز کردیم اما افت دما و شرایط جوی دیگر اجازه‌ی آسفالت ریزی را نمی‌دهد و اکنون وارد برنامه‌های زمستانی شده‌ایم.

او می‌گوید: ۷۰۰ کیلومتر راه اصلی، فرعی و شریانی آسفالت‌ریزی شد و در کنار آن اقدامات زود بازده از جمله لکه‌گیری، درزگیری و قیرپاشی جاده‌ها نیز انجام شد و حذف نقاط پر حادثه هم در دستور کار بوده است که ۴۴ نقطه در دستور کار قرار گرفت و تعمیرات لازم انجام شد و حرکت خوبی بود.

شناسایی ۱۳۵ نقطه حادثه‌خیز در آذربایجان شرقی

او با اشاره به اینکه ۱۳۵ نقطه حادثه خیز در استان داریم، متذکر می‌شود: از خرداد ماه مجدداً نقاط حادثه‌خیز دیگری هم شناسایی شد البته نقاط سنوات قبلی رو به اتمام است و مجدداً تیمی متشکل از راهداری، پلیس راه و ستاد بحران نقاط را مرور و سایر کاربری‌ها را لحاظ کردند و ۱۳۵ نقطه جدید شناسایی شد و برنامه و مختصات آنها احصا و جمع‌بندی شده است تا بر حسب تصمیم مرکز برای اجرا ابلاغ شوند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی ادامه می‌دهد: از مردادماه سال گذشته نیز برنامه‌ای تحت عنوان راهداری محوری برای تعمیر و بازسازی جاده‌ها به‌ویژه محورهای شریانی انجام شد و طرح خوبی بود.

او همچنین در خصوص هوشمندسازی جاده‌های استان نیز بیان می‌کند: در راستای هوشمند سازی و کنترل ترافیک جاده‌ای در طول شبکه‌های راه‌های استان، ۲۴ دستگاه دوربین در گردنه‌های برف‌گیر و ۱۰۰ دستگاه دوربین ثبت تخلف که ۴۲ دستگاه آن امسال وارد مدار شده، نصب شد و تردد شمارهایی در طول محورهای مواصلاتی استان که آمار تردد ناوگان را ثبت می‌کنند، ایجاد شدند.

او می‌افزاید: در طول هشت ماه سال جاری ۲۵۰ میلیون تردد ثبت شد و سایر تأسیسات لازم را هم داریم اما کفاف نمی‌دهند؛ بنابراین اولویت اول ما محورهای شریانی و اصلی است چراکه ۸۵ درصد ترافیک استان در این راه‌ها است و همچنان ۱۵۰ دستگاه دیگر هم نیاز است و دوربین‌ها اکثراً در محورهای تبریز-مرند-ایواوغلی، مرند-جلفا، تبریز-آذرشهر-ملکان، تبریز-اهر- کلیبر، جاده قدیم میانه و آزادراه تبریز-زنجان نصب شده‌اند.

علیزاده با بیان اینکه هفت ایستگاه معاینه فنی در استان داریم که چهار مورد نیز در دست اقدام است، در خصوص اتوبان «تبریز-سهند» می‌گوید: کارفرمای اتوبان تبریز-سهند شهر سهند است و باتوجه بر اینکه سنوات گذشته آمادگی نداشتند، راهداری زمستانی آنها بر عهده‌ی اداره‌کل راهداری بود و اکنون کلیه‌ی امورات آنها بر عهده‌ی شهر جدید سهند است.

او در رابطه با اتوبان شهید کسایی نیز خاطرنشان می‌کند: اتوبان شهید کسایی ۲۰ کیلومتر طول دارد که قسمتی از آزادراه تهران-تبریز به سمت بازرگان است که اوایل انقلاب به صورت ۴ خطه کار شد و حجم ترافیکی آن بالای ۱۵۷ هزار در شبانه روز است؛ توافقاتی با شهرداری انجام شد و لاین جنوبی آن سه خطه شد و لاین شمالی هم به صورت مشارکتی انجام شده و عملیات آن به زودی شروع می‌شود.

۱۳۷۰ میلیارد تومان، اعتبار تخصیص یافته به اداره‌کل راهداری آذربایجان شرقی از سفر ریاست جمهوری

او ادامه می‌دهد: اتوبان تبریز-مرند-بازرگان، تبریز-ارومیه که از ارومیه تا پل میان‌گذر شهید کلانتری به طول ۴۱ کیلومتر تمام شد و ۳۰ کیلومتر بقیه بهره‌برداری شده و ۳۲ کیلومتر آن نیز به سمت کمربندی شهید کسایی می‌رسد که در دست بخش خصوصی است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی متذکر می‌شود: اجرای پروژه‌ها زمان بندی دارند و تابع تأمین منابع مالی هستند و اگر سهم دولت و سرمایه گذار در زمان تعیین شده تأمین شود، به اتمام می‌رسند.

او با اشاره به آسفالت ریزی راه‌های روستایی، بیان می‌کند: بر اساس قانون برنامه توسعه‌ی ششم که روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت آسفالت باید برخوردار شوند، روستاهای بالای ۵۰ خانوار در دستور کار قرار گرفت که از روستاهای ۱۰۰ خانوار تنها دو روستا باقی مانده است چراکه منطقه ما کوهستانی بوده و محدودیت منابع اعتباری داریم و در سفر ریاست جمهوری ۶۰۰ میلیارد تومان به این عرصه تعلق گرفت که ۱۰۰ میلیون تومان آن تاکنون تأمین شده است.

او با اشاره به اعتبارات سفر ریاست جمهوری، اظهار می‌کند: ۱,۳۷۰ میلیارد تومان از اعتبارات سفر ریاست جمهوری به اداره‌کل راهداری آذربایجان شرقی تعلق گرفت که قسمت عمده‌ی آن در راه‌های روستایی و حذف نقاط پر حادثه صرف خواهد شد.

علیزاده در ارتباط با نوسازی ناوگان نیز تأکید می‌کند: نوسازی ناوگان‌های فرسوده جزو معضلات کشور ما است و متوسط سن ناوگان استان ما از میانگین کشوری پایین‌تر است که سال گذشته بخشنامه‌ای ابلاغ شد تا برای کامیون‌های بالای سه سال کارکرد اجرا شود اما به خوبی جا نیافتاد و در بودجه امسال تصویب شد که شامل ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس و ۱۰ هزار دستگاه کامیون است.

آماده‌باش کامل راهداران آذربایجان شرقی برای زمستان پیش رو

طرح زمستانی پلیس راه تا ۲۰ اسفند ماه ادامه دارد

رئیس پلیس راه آذربایجان شرقی نیز با اشاره به آمادگی این ارگان در فصل زمستان به خبرنگار مهر می‌گوید: باتوجه به اینکه استان ما سردسیر، کوهستانی و گردنه‌خیز است، پلیس راه استان همسو و هم جهت با اداره‌کل راهداری و سایر ارگان خدمت‌رسان بسیج شده است تا وضعیت را مدیریت کنند که از ۲۳ آذر ماه طرح زمستانی پلیس راه آغاز شده و تا ۲۰ اسفند ماه ادامه دارد که اولین روز رزمایش آن را اجرا کردیم و نشان دادیم آماده خدمت‌رسانی هستیم.

سرهنگ رضا کریمی نژاد ادامه می‌دهد: ۱۴ پاسگاه و هشت ایستگاه با ۴۸۰ نفر نیروی انسانی آماده خدمت‌رسانی هستند همچنین ۱۵۰ تیم گشتی در ۹ گردنه صعب‌العبور استان راه‌اندازی شده‌اند؛ گردنه‌های آتاجان، شیبلی نصیر آباد، رشت آباد، نظرکهریزی، سامبوران، گویجه بل، صائین و پیام از گردنه‌های مهم و صعب‌العبور استان هستند.

او می‌افزاید: تیم پلیس راه شبانه روزی در ایستگاه‌ها مستقر هستند که اگر اتفاق ناگواری بیافتد با همکاری اداره‌کل راهداری به محورها اعزام شوند تا گره ترافیکی باز و حوادث ناگوار رخ ندهد و تردد در راه‌ها تسهیل شود چراکه وظیفه‌ی ما تسهیل عبور و مرور و وظیفه‌ی اداره‌کل راهداری نیز تأمین ایمنی راه‌ها است.

او خاطرنشان می‌کند: در فصل زمستان رانندگی سخت است پس مدیریت واحدها با هوشمندی لازم باید انجام شود که در تمامی جاده‌ها حضور داریم و شبانه‌روزی مستقر هستیم و اگر مشکلی باشد، هموطنان می‌توانند با شماره‌گیری تلفن ۱۱۰ یا ۱۲۰ اعلام کنند.

سرهنگ کریمی نژاد در خصوص معاینه فنی خودروها نیز یادآور می‌شود: معاینه فنی برای خودروهایی که چهار سال از عمر آنها گذشته، مهم است و برای مشخص شدن نبود نقص فنی باید تست شوند تا اگر ایرادی باشد، رفع شود چراکه خودروها عیوب خود را در زمستان بیشتر نشان می‌دهند و ایمنی آنها را کاهش می‌دهد و الزامی است.

کاهش ۴ درصدی تصادفات منجر به فوت در سال جاری

او ادامه می‌دهد: رانندگان در نظر داشته باشند که برای زمستان تجهیزاتی لازم است، زنجیر چرخ و لاستیک یخ شکن از جمله‌ی آنها است چراکه اغلب با لاستیک صاف تردد می‌کنند یا از لاستیک یخ شکن استفاده نمی‌کنند و زنجیر ندارند و سبب ایجاد مشکل در سایر سازمان‌های خدمت رسان شده و گره ترافیکی تحمیل می‌شود به‌ویژه در خودروهای سواری و تریلی‌های مفصل‌دار، ۱۸ یا ۱۴ چرخ که در دستورالعمل داریم و تا زنجیر نباشد اجازه‌ی ورود به محور نداشته و بارنامه برای آنها صادر نشود و این مهم از طریق راهداری به سراسر کشور ابلاغ شده است.

او با تاکید بر کاهش تصادفات در سال جاری، تاکید می‌کند: هر یک دقیقه دو فقره تصادف رخ می‌دهد که هفت درصد سرمایه کشور را از دست می‌دهد و فوت هر فرد ۵.۲ میلیارد تومان هزینه دارد و ۳۳ دستگاه در این امر نقش ایفا می‌کنند.

رئیس پلیس راه استان ادامه می‌دهد: امسال با افزایش ۳۰ درصدی ترددها روبه‌رو بودیم که طرح ضربتی و کنترلی انجام شد و چهار درصد تصادفات منجر به فوت کاهش یافت که عمده علت تصادفات سرعت، سبقت و انحراف به چپ بود که توصیه می‌شود از اقدامات مخاطره آمیز جلوگیری‌کنند.

او همچنین اضافه می‌کند: توصیه می‌کنیم پیش از سفر و حین آن از وضعیت جاده‌های استان مطلع شوند و از سفرهای غیر ضروری جلوگیری کرده و حین سفر تجهیزات لازم را به همراه داشته باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 930376